21 niedziela zwykła

26 sierpnia 2023

 

  1. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Przy tej okazji już dzisiaj przypominam rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie także religijne.
  2. W piątek wyjeżdżamy do Warszawy dlatego chorych odwiedzę w czwartek 31 sierpnia od godz. 9.00.
  3. Wyjazd do Warszawy rozpoczniemy w piątek 1 września Mszą Św. o godz. 5.00. Następnie w tym dniu przewidziane jest zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, później Sejm (należy mieć przy sobie dowód osobisty), Łazienki Królewskie, obiadokolacja, Muzeum Życia w PRL i Muzeum niespodzianka. Przyjazd do Hotelu Wald około godz. 21.00. Sobota 2 września: wyjazd z hotelu o godz. 8.00, Ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, obiadokolacja, spektakl w Teatrze Kwadrat. Powrót do hotelu około 21.30. Niedziela 3 września: wyjazd z hotelu o godz. 9.00, Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przejazd do Świątyni Opatrzności Bożej – Msza Św. o godz. 12.00, Wilanów, Muzeum św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Wyszyńskiego, obiadokolacja. Wyjazd do domu około godz. 18.30.
  4.  Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca od godz. 17.00. Zachęcam do spowiedzi. Msza Św.
    w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.00, po niej modlitwa różańcowa.
  5. Sakramentalny związek małżeński mają zamiar zawrzeć: Jan Krzysztofik, wdowiec, parafia tutejsza i Teresa Miłek, wdowa, parafia Lelów – zapowiedź pierwsza.
  6. Kościół do niedzieli przygotowały: Barbara Dzienniak i Marzena Samborska. Bóg zapłać za pracę i ofiarę na kwiaty.
    W sobotę na godz. 9.00 zapraszam mieszkańców Nakła z domów od numeru 121 do 130.
  7. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia oraz Gościom życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

                                                                                                                                   

           Nr OA – 84/23                                                                                                                 Kielce, 24 sierpnia 2023 r . 

SŁOWO BISKUPA KIELECKIEGO

 

Drodzy Diecezjanie!

Dobiegający końca maryjny sierpień to czas pielgrzymek, które tak licznie przemierzały naszą diecezję kielecką niemalże z każdego jej kierunku. Również w tym czasie miały miejsce nasze dwie pielgrzymki: 42 Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę oraz 12 Pielgrzymka Rowerowa, które podążały pątniczymi szlakami pod wspólnym hasłem „Z Maryją wierzę w Kościół Chrystusowy”. Był to szczególny czas uwielbienia Boga w Trójcy Świętej Jedynego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożego Syna i Matki Kościoła.

W imieniu wszystkich pielgrzymów pragnę wyrazić moją pasterską wdzięczność drogim Diecezjanom i Duszpasterzom za otwarte serca, gościnę i okazywaną życzliwość.

Dziękuję księżom dyrektorom naszych pielgrzymek diecezjalnych, ich współpracownikom świeckim i duchownym, wszystkim służbom i sympatykom pielgrzymkowych wydarzeń. Jednocześnie słowa szczerej wdzięczności kieruję pod adresem uczestników XIV duchowej grupy pielgrzymkowej, której patronem jest św. Jan Paweł II. Niech zatem w Kościele kieleckim wzrastają obfite i trwałe owoce pielgrzymowania, które w każdych okolicznościach życia uczynią nas autentycznymi świadkami wiary w Kościele Chrystusowym.

Bracia i siostry!

Tegoroczne wakacje dobiegają końca, ale tym bardziej pamiętajmy o wdzięczności Bogu za tegoroczne żniwa i modlitwą otaczajmy wszystkich rolników, sadowników i pszczelarzy.

Już wkrótce zabrzmi szkolny dzwonek, który na nowo dzieciom i młodzieży oznajmi powrót do szkół. Niech szczęśliwe zakończenie wakacji, i taki sam powrót do szkolnej ławy, na nowo otwiera umysły i serca na dar mądrości, która kształtuje szlachetnego człowieka szukającego prawdy, miłości, dobra i nadziei oraz autentycznej wolności. Niech więc rodzice i nauczyciele, katecheci i wychowawcy odważnie i odpowiedzialnie pomogą swoim dzieciom i młodzieży, aby „wiara i rozum” prowadziły je szlachetnymi drogami ich młodości oraz drogami ich marzeń.

Moi drodzy!

Niestety, nie dla wszystkich wakacje były czasem miłych wspomnień. Z bólem serca trzeba wspomnieć liczne tragedie śmiertelnych wypadków drogowych spowodowanych nadużyciem alkoholu, pożary domów czy tragiczne awantury domowe.

Jako córki i synowie Kościoła Chrystusowego z pokorą przyjmijmy napomnienie św. Pawła Apostoła, które nie pozostawia nam złudzeń, że wewnętrznie zły człowiek, dobrowolnie nasycony grzechami różnego rodzaju, lekceważący Boże i ludzkie prawo nie odziedziczy królestwa Bożego (por. 1 Kor 6, 9-10). A jednocześnie burzy to, co inni z trudem budują.

Proszę was, drodzy Diecezjanie, i was, czcigodni Księża: w czasach duchowego i kulturowego zamętu, rodzących się politycznych intryg, dominacji interesu ekonomicznego nad dobrem obywateli i trwającej wojny na Ukrainie, po każdej Mszy św. odmawiajcie modlitwę „Pod Twoją obronę” oraz modlitwę do św. Michała Archanioła! A Różaniec św., zgodnie z prośbą Maryi z objawień fatimskich i wielu innych, niech będzie nasz bronią przeciw Złemu.

Tak więc po prostu, z wiarą, pełni nadziei w wolności naszych serc „leczmy świat modlitwą” w myśl ewangelicznej prawdy: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą” (Mt 7, 7-8). Amen.

                                                                                             Z darem pasterskiego błogosławieństwa i modlitwy

 

                                                                                                          Wasz Biskup † Jan Piotrowski

 

 

» Archiwum | Pobierz jako PDF

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
64 0.043500900268555